Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Dysie
                                                 Archidiecezja Lubelska
                                 
Odwiedziło nas:
 

 
   Aktualności      Archiwum ogłoszeń
 
 
 
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
7. 06. 2020 Niedziela Trójcy Św.
 
1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego.
2. Z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia. Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności.
3. W najbliższy czwartek, 11 czerwca, w liturgii będziemy celebrowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego narodu. Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo. Uroczystą liturgię tego dnia rozpoczniemy Mszą Świętą sprawowaną w naszym kościele o godz. 10.30. Procesja przejdzie dookoła kościoła parafialnego. Proszę o przygotowanie ołtarzy: I– Stowarzyszenie Być bliżej; II– Legion Maryi; III– Przyjaciel Oblubieńca; IV– Kościół Domowy.
5. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą odbywały się codziennie o godz. 18.00 przez całą tzw. oktawę Bożego Ciała.
6. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 8 do 13 lat z terenu Gminy Niemce na wspólny wyjazd Śladami dziejów Polski zorganizowany przez Stowarzyszenie „Być bliżej” Łeba 13-23 lipca 2020. Bliższe informacje w gablocie i pod Tel 514 591 427.
7. Dziękuję za wsparcie finansowe dokonane przelewem Paniom: Ani, Czesławie, Agnieszce i Panu Dariuszowi.
8. Ksiądz Proboszcz z Pliszczyna pragnie przez naszą parafię poinformować iż na dzień dzisiejszy nikt nie jest chory i na terenie Parafii Pliszczyn jest bezpiecznie.
9. Zapraszam do lektury prasy katolickiej: Niedziela, Gość Niedzielny i Dobre Nowiny.
W minionym tygodniu Pan powołał do wieczności Stanisław Krupińskiego i Edwarda Białka, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.0 w Dysie. Wieczny odpoczynek…
 
   
 
31. 05. 2020 ZESŁANIE DUCHA ŚW.
 
1. Od wczoraj zostały zniesione ograniczenia ilości osób uczestniczące w nabożeństwach. Także biskup lubelski Abp Stanisław Budzik zniósł dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.
2. Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.
3. Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Na Eucharystię o godz. 18.00 zapraszam przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.
4. Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po Mszy Świętej o godz. 18.00 będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.
5. We wtorek o godz. 18.00 będziemy odprawiać Mszę Świętą wotywną o Duchu Świętym wraz z Małą Arabką. Serdecznie zapraszamy.
6. W czwartek, 4 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.
7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas Mszy Św. o godz. 18.00 dziękować będziemy za dar Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Św. o godz. 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00; Pierwszy piątek jest dniem Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata, w naszym kościele okazja do spowiedzi św. od godz. 17.30  Wieczorna Msza Święta wynagradzająca oraz pierwszopiątkowe nabożeństwo o godz. 18.00. Po nabożeństwie wieczornym spotkanie kandydatów do bierzmowania. Serdecznie zapraszam! Są jeszcze wolne godziny rodzinnej nocnej adoracji. Serdecznie zapraszam.
8. W sobotę przypada też 10. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.
9. W przyszłą niedzielę, 7 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia. Po Mszy Świętej o godz. 16.00 spotkanie osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa.
10. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 8 do 13 lat z terenu Gmin y Niemce na wspólny wyjazd Śladami dziejów Polski zorganizowany przez Stowarzyszenie „Być bliżej” Łeba 13-23 lipca 2020. Bliższe informacje w gablocie i pod Tel 514 591 427.
11. Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby utrzymania parafii bezimienne 300zł, 150zł, 100zł.
12. Zapraszam do lektury prasy katolickiej: Niedziela, Gość Niedzielny i Dobre Nowiny.
W minionym tygodniu Pan powołał do wieczności Zygmunta Józefa Pytkę, jego pogrzeb we wtorek o godz. 14.00. Wieczny odpoczynek
 
   
24. 05. 2020 Wniebowstąpienie Pańskie

1. Dnia 24 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z Apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci.

2. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

3. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.

4. W czwartek, 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką beatyfikację.

5. W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 30 maja. Do tej uroczystości od jutra przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.

6. Zbliżamy się do I piątku miesiąca czerwca. Planowana jest noc adoracji Najświętszego Sakramentu. Rodziny, które mają pragnienie w niej uczestniczyć winny zapisać się na wybraną przez siebie godzinę. Serdecznie zapraszamy.

7. Na cmentarzu i pewnie na posesjach mamy posadzony barwinek, który staje się biały. To nie świadczy o przemrożeniu tylko o ataku jakiegoś grzyba. Prosimy o dokonanie odpowiedniego oprysku.

8. Składamy serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary do koszyczka stojącego pod chórem.

9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

10. W minionym tygodniu do domu Ojca przeszedł Piotr Braune, Jego pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 13.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…
 
 
 
 
17. 05. 2020 VI Niedziela Wielkanocna
 
1. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, aby misterium paschalne mogło przemienić nasze życie. Przyjmowanie sakramentów świętych, zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością. Tak rodzą się wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba się dzielić z innymi. Właśnie w ten sposób stajemy się solą ziemi, nadajemy właściwy sens naszej doczesności.
2. W dzisiejszą niedzielę radujemy się też 100. rocznicą urodzin Świętego Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”. W tych intencjach modlimy się podczas dzisiejszych Mszy Świętych.
3. W poniedziałek rozpoczniemy doroczne Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Do środy włącznie przez wstawiennictwo Maryi będziemy prosili o Boże błogosławieństwo dla ciężko pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i obfitych plonów, aby nikomu w naszej Ojczyźnie i na całym świecie nie brakowało chleba powszedniego.
4. Przypominam, że w naszym kościele w maju codziennie gromadzimy się na nabożeństwie majowym ku czci Matki Najświętszej o godz. 18.00 (w niedziele o 16.00). Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej.
5. W najbliższą sobotę rozpoczniemy uroczystości związane z I Komunią dzieci z klas III Szkoły Podstawowej w Ciecierzynie. Codziennie polecać ich będziemy opiece Królowej Różańca Świętego.
6. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, po której poprzez specjalną nowennę będziemy przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
7. Dziś, także osoby, które nabożnie uczestniczą we Mszy Świętej transmitowanej, będą mogły przystąpić do Komunii Świętej w godz. 12.00-12.30.
8. We wtorek o godz. 17.00 odbędzie się kolejna konferencja on-line z naszego kościoła dla kandydatów do bierzmowania. Serdecznie proszę o wzięcie w niej udziału.
9. Już kilkanaście osób zwracało się do mnie z propozycją, aby powołać grupę ludzi do zorganizowania funduszy na remont grobów byłych proboszczów w Dysie i tu pochowanych. Jest jednocześnie propozycja, aby przygotować zbiorową mogiłę dla księży dyskich w miejscu grobu ks. kan. Jerzego Truka. Tzn. grób ten poszerzyć  i pogłębić. Tak jest na wielu cmentarzach parafialnych. Często jest to miejsce spotkań pokoleń, i rozpoczynających się nabożeństw. Ja osobiście jestem na Tak. Zwracam się z prośbą, czy może jest ktoś kto poprowadzi to przedsięwzięcie. 
10. Każdy uczestniczący w liturgii jeśli ma taką wolę, może złożyć ofiarę do koszyka stojącego na stoliku pod chórem. Składam za każdy „grosz” wielki Bóg zapłać! Dziękuje za złożone ofiary bezimienna 100zł i 200zł. Bóg zapłać!
11. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Mamy już Niedzielę, Gościa Niedzielnego i Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci.
12. Dziękuję za włączenie się w Nowennę Pompejańską. 
 
 
10. 05. 2020 V Niedziela Wielkanocna
 
1. Dziś przypada piąta niedziela Wielkanocy. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tutaj, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość nieba. Najdoskonalszą Nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu „fiat”, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.
2. W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Na początku przyszłego tygodnia, w poniedziałek, 18 maja, przypadają 100. urodziny naszego wielkiego rodaka. Mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Zapraszamy na nabożeństwo fatimskie , które rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 18.00.
3. We wtorek o godz. 17.00 odbędzie się konferencja on-line dla kandydatów do bierzmowania. 
4. W sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.
5. Trwają nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej. Serdecznie zachęcam do licznego udziału w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej.
6. Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary do koszyczka w wejściu kościoła oraz przekazane przelewem. Dziękuję Pani Barbarze, Danucie, Czesławie; Panom Janowi i Tomaszowi; bezimienna 100zł i 200zł. Bóg zapłać.
7. Osoby, które nabożnie uczestniczą w liturgii Mszy Świętej on-line mogą przyjąć Komunię Świętą w godz. 12.00-12.40. Zapraszamy
8. Kandydaci do sakramentu małżeństwa proszeni są o kontakt z księdzem Proboszczem poprzez Messenger.

 DO GÓRY
 
 
03. 05. 2020 IV Niedziela Wielkanocna
 
1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów świętych.
2. Dzisiaj wspominamy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca.
3. W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte.
4. Przypominam, że w naszym kościele w maju codziennie odprawiamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej o godz. (…). Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo.
5. Kto nabożnie uczestniczy w Mszy transmitowanej i pragnie przystąpić do Komunii Świętej to może to uczynić w godz. 12.00-12.40 i 15.00 – 15.40. Zapraszamy.
6. Każdy uczestniczący we Mszy Św. może wychodząc złożyć ofiarę do koszyka na utrzymanie parafii, wszystkim darczyńcom i ofiarodawcom serdecznie dziękuję. Dziękuję darczyńcom, którzy swoje ofiary przelali na konto Parafialne Panom Henrykowi, Tomaszowi, Krzysztofowi, Pani Urszuli; oraz osobiście Paniom Elżbiecie, Alinie, Elżbiecie.
26. 04. 2020 III Niedziela Wielkanocna
 
1. Przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się poprzez nasz pełny udział w Eucharystii.
2. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach.
3. W środę z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.
4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Serdecznie zapraszam w tych dniach na Eucharystię sprawowaną w naszym kościele o godz. 18.00. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej będzie w następujących godzinach: 16.00 – 18.00. W piątek przez przyjęcie Komunii św. wynagradzajmy Panu Bogu wszelkie zniewagi i brak żalu za popełnione grzechy. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się całonocne czuwanie rodzin. W pierwszą sobotę oddamy się pod macierzyńską opiekę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki.
5. W piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie po Mszy Św. o godz. 18.00. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.
6. We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym. Eucharystię tego dnia o godz. 18.00 połączymy także z krótkim nabożeństwem w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy.
7. 3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Ponieważ w tym roku przypada niedziela okresu Wielkanocy, uroczystość została przeniesiona przez Kongregację Kultu Bożego na sobotę, 2 maja. Msze Święte tego dnia w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7.00 i 18.00. Podczas liturgii ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.
8. W sobotę przypada również doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny.
9. W przyszłą niedzielę, 3 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie. Tak zwana Niedziela Dobrego Pasterza rozpocznie Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Z tej racji będziemy prosili Boga, aby i w naszej wspólnocie parafialnej znaleźli się chętni do pracy w Kościele, bo żniwo jest wielkie, ale robotników coraz mniej.
10. Każdy uczestniczący we Mszy Św. może wychodząc złożyć ofiarę do koszyka na utrzymanie parafii, wszystkim darczyńcom i ofiarodawcom serdecznie dziękuję. Dziękuję darczyńcom, którzy swoje ofiary przelali na konto Parafialne Panu Robertowi, Paniom Marzenie, Katarzynie, Małgorzacie.
11. Metropolita Lubelski udzielił dyspensy od pokarmów mięsnych w dniu 01 maja.
12. Kto nabożnie uczestniczy w Mszy transmitowanej i pragnie przystąpić do Komunii Świętej to może to uczynić w godz. 12.00-12.40 i 15.00 – 15.40. Zapraszamy.
13. W najbliższą sobotę zapraszamy na całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu.
14. W minionym tygodniu przeszła do domu Ojca Janina Zarzeczna. Wieczny odpoczynek…
 
 
19. 04. 2020 II Niedziela Wielkanocna
 
1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świata, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga Świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.
 
2. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci.
 
3. W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się wstydzić wiary.
 
4. W tym tygodniu, w sobotę, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Wszyscy wierni, także mieszkańcy miast, proszą tego dnia o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o deszcz i to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba.
 
5. Każdy kto uczestniczy w liturgii przez Internet, czy inne środki przekazu, a może i chciałby przyjąć Komunię Świętą może to uczynić w dniu dzisiejszym w godzinach 12.00- 12.40 i 15.00-15.40. Zachowując zasady bezpieczeństwa.
 
6. Zwracam się z gorącą prośbą do rodziców III klas Szkół Podstawowych, z których dzieci przygotowują się w naszej parafii do przyjęcia I Komunii Świętej, aby wraz z dziećmi uczestniczyły we Mszy Świętej o godz. 10.30 online transmitowanej z naszego kościoła i aby następnie wzięły udział w konferencji po Eucharystii. Podobnie zwracam się do młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania by w najbliższy piątek o godz. 19.00 wzięli udział w konferencji online z naszego kościoła. Chcemy w ten sposób przygotowywać się do przyjęcia tych sakramentów, gdy nadejdzie odpowiedni moment. Bardzo serdecznie dziękuję za poważne podejście do tematu.
 
7. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.
 
8. Bardzo serdecznie dziękuję za wsparcie finansowe bytności naszej parafii: dwie ofiary bezimienne po 100zł, jedna 200zł i Paniom Elżbiecie, Czesławie, Annie, Panom Grzegorzowi, Dariuszowi i Romanowi.
 
9. Zgodnie z nowymi przepisami bezpieczeństwa od jutra w nabożeństwach w naszym kościele może uczestniczyć 24 osoby.
 
10. Wychodząc naprzeciw potrzebom parafian będziemy organizować nocne czuwania rodzinne w każde I piątki miesiąca. Najbliższe czuwanie odbędzie się z 1 na 2 maja. Zapisy u księdza proboszcza.
 
11. W minionym tygodniu przeszli do domu Ojca: Danuta Krocz, Ewa Sztorc, Jan Urban. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
 
12. 04. 2020 Niedziela Wielkanocna
 
1. Miłość ostatecznie zwycięża śmierć, zatem przyobleczmy nasze życie w zwycięską miłość Ojca i jej doświadczajmy. Grzech i jego owoc, to znaczy śmierć, nie jest już w stanie zagrodzić nam drogi do domu Ojca. Przez Jezusa w Duchu Świętym mamy na zawsze otwarty dostęp do Ojca. Niech to będzie najlepsze wielkanocne życzenie: aby każdy z nas doświadczył i przyjął tę zwycięską miłość Boga Ojca. Ogarnięci Bożą miłością, dzielmy się tym darem z naszymi braćmi. Potrzeba bowiem tej miłości w każdym wymiarze naszego życia, zwłaszcza społecznym i narodowym.
2. W ramach oktawy Wielkanocy jutro przypada drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny. Msze Święte jak w każdą niedzielę.
3. W czwartek, 16 kwietnia, przypadają 93. urodziny papieża seniora Benedykta XVI. W naszych prywatnych modlitwach podziękujmy za lata jego posługi w Kościele powszechnym, również tej spełnianej u boku Świętego Jana Pawła II na odpowiedzialnych urzędach kościelnych. Polecajmy też Bożej Opatrzności jego osobę i życie ukryte w zaciszu Watykanu.
4. Przyszłą niedzielę – drugą niedzielę Wielkanocy – będziemy obchodzili jako Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta zainauguruje również Tydzień Miłosierdzia.
5. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby liturgia w czasie świętych dni miała piękną i godną oprawę. Dziękuję ks. Tomaszowi, Panom Pawłowi i Łukaszowi, nadzwyczajnym szafarzom, lektorom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w liturgii.
6. Trwają zapisy na czuwanie nocne rodzin, z piątku na sobotę.
7. Każdy kto uczestniczy w liturgii przez Internet, czy inne środki przekazu, a może i chciałby przyjąć Komunię Świętą może to uczynić w dniu dzisiejszym i w poniedziałek w godzinach 12.00- 12.40 i 15.00-15.40. Zachowując zasady bezpieczeństwa.
8. Dziękuję za wsparcie finansowe w utrzymaniu parafii czy to osobiste, czy to przelewem na konto Parafialne. Dziękuję Paniom: Iwonie, Danucie, Annie, Agnieszce, Helenie, Marii, Bożenie, Panom: Edwardowi, Mirosławowi, Januszowi, Danielowi, Dariuszowi, Grzegorzowi, Krzysztofowi, Michałowi, OSP Dys 150zł. 

 
 
05. 04. 2020 Niedziela Palmowa

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Aby zaznaczyć, że dziś przeżywamy wjazd Jezusa do Jerozolimy można np. starą palmę umocować na bramie, furtce, ogrodzeniu posesji.

2. Jeśli ktoś ma gorące pragnienie przyjąć dziś Komunię Świętą to stwarzamy taką możliwość. Kapłan będzie do dyspozycji poza Eucharystią w godzinach od 12.00 do 13.00 i od 15.00 do 16.00. Pragnący przyjąć Komunię wchodzi głównymi drzwiami, przyjmuję Komunię i wychodzi poprzez „babiniec”. Pamiętajmy o ilości osób w kościele i o odstępach.  

3. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Świtowy Dzień Młodzieży. Ogarniamy modlitwą młodych, prosząc Jezusa, aby zawsze pragnęli bliskości z Chrystusem i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

4. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Bierzmy udział w wydarzeniach Triduum Paschalnego poprzez łącza internetowe.

5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele i w kaplicy w Elizówce rozpocznie się równolegle o godz. 18.00. Zachęcamy by w domach podobnie jak w Wigilię rodzinnie zasiąść do wspólnej kolacji; przeczytanie Ewangelii św. Jana 13,1-15.

6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża ( także przez Internet) można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz.18.00. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.00.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W dobie epidemii nie ma poświęcenia pokarmów; prosimy, aby Głowa domu przewodniczył modlitwie nad pokarmami. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Przychodząc na adorację indywidualną można wziąć ze sobą z domu wodę, którą kapłan pobłogosławi.
W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Proszę wszystkich parafian zachęcam do licznego jedności przez Internet. Wigilia Paschalna w naszym kościele i w kaplicy w Elizówce rozpocznie się równocześnie o godz. 18.00.

9. Wielkie Bóg zapłać za wspieranie parafii ofiarami przekazanymi osobiście i przez przelewy na konto Parafialne. Paniom Elżbiecie, Hannie, Dorocie, Genowefie, Wandzie, Agacie, Renacie, Magdalenie, Annie, Katarzynie, Ewie, Beacie, Panom Michałowi, Markowi, Tomaszowi, Piotrowi, Stanisławowi, Krzysztofowi, Stanisławowi, KR im. Św. Rity 100zł, KR im. Św. Józefa 400zł, KR Elizówka 100zł, LM Elizówka 100zł, LM Dys 100zł, bezimienna 50zł.

10. W dobie epidemii zarażenia koronowirusem, prosimy o przestrzeganie obowiązujących norm bezpieczeństwa.

 DO GÓRY
 
29. 03. 2020 V Niedziela Wielkiego Postu
1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

2. W środę w kaplicy w Elizówce dzień spowiedzi. Spowiedź odbędzie się w dwóch blokach godzinowych: I od godz. 10.00 do 13.00; II od godz. 15.00 do 18.00. Ksiądz będzie do dyspozycji w tych godzinach, każdy może przyjść w swoim wybranym czasie. W kościele dzień spowiedzi w sobotę od godz. 7.30 do 18.00.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tej intencji w naszym kościele od godz. 18.00 do 21.00. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o godz. 18.00.

4. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć o wierze. Starajmy się go w tym naśladować.

5. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana.

6. W I sobotę miesiąca kwietnia Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 7.30 do 18.00.

7. W nocy z 3 na 4 kwietnia od godz. 21.00 odbędzie się w naszym kościele nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu Małżeństw-Rodzin. Dziękuję za zapianie się na to ważne czuwanie. Nich Bóg Ojciec Miłosierdzia błogosławi wszystkim. Kolejne czuwanie Rodzinne planujemy w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę. (od godz. 21.00 do 7.00)

8. Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby parafii: Panom Wojtkowi, Romanowi, Adamowi, Jerzemu, Paniom Elżbiecie, Renacie. Dziękuje Legionowi Maryi z Dysa za ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego 100zł.