Znany także jako:
Joannes Chrzciciel, Jan Chrzciciel, Jan Zwiastun, Juan Bautista, Yahya Chrzciciel

Wspomnienie:
24-ego czerwca (urodziny)
29-ego sierpnia (śmierć)

Jan Chrzciciel jest uważany za proroka trzech religii: Chrześcijaństwa, Islamu i Mandaeanism-u. On jest zwiastunem i prekursorem Pana Jezusa Chrystusa oraz tworzy połączenie pomiędzy Starym i Nowym Testamentem. On jest uważany za ostatniego z proroków Starego Testamentu i za pierwszego świętego Nowego Testamentu, gdzie jego historia jest opowiedziana. Jan Chrzciciel był prorokiem, który głosił nadejście Pana Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. Urodził się w kapłańskiej rodzinie, ale nie został kapłanem, jak tego oczekiwano. Wszystkie cztery Ewangelie mówią, że Jan przyszedł jako prorok, aby przygotować drogę Panu Jezusowi Chrystusowi. Był synem Zachariasza, kapłana w świątyni w Jerozolimie i Elżbiety, krewnej Maryi Najświętszej, która odwiedziła ją.
Jan Chrzciciel urodził się 6 miesięcy wcześniej niż Pan Jezus Chrystus. Trzydzieści lat później, w piętnastym roku Tyberiusza Cezara, odpowiadającym temu, co my nazwalibyśmy 26 A.D., Jan rozpoczął posługę chrzczenia. Nawrócił wielu i przygotował ludzi na nadejście Pana Jezusa Chrystusa. Jan Chrzciciel znajdował w najdzikszym rejonie rzeki Jordan. Ludzie nadchodzili z każdego zakątka, a szczególnie z Judei i Jerozolimy, aby słuchać kazań Jana oraz zwrócić uwagę na jego wezwanie do skruchy za swoje grzechy i zostać ochrzczonymi.
Data śmierci Jana Chrzciciela – 29 sierpnia, wyznaczona w kalendarzu liturgicznym może z trudem być uznana za prawdziwą, z powodu braku wiarygodnych dokumentów. Miejsce jego pochówku zostało określone przez starą tradycję jako Sebaste (Samaria). Jego relikwie znajdują się w kościele pod wezwaniem Świętego Sylwestra w Rzymie, we Włoszech oraz w Amiens, we Francji.