18-kwi-2024 - 24-kwi-2024

Ogłoszenia Duszpasterskie 14.04.2024

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                 14 kwietnia 2024

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
O MODLITWĘ W INTENCJI OCHRONY ŻYCIA

OSÓB NIENARODZONYCH

Życie jest darem Bożym i jako takie jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, dlatego trzeba je chronić i wspierać na każdym etapie jego rozwoju. Szacunek wobec życia, które należy do najważniejszych wartości, jest jedną z podstawowych powinności każdego człowieka. Miliony osób na całym świecie podejmują nieustannie starania, aby chronić ludzkie życie, zwłaszcza to najbardziej bezbronne, poczęte i jeszcze nienarodzone oraz ukazywać wszystkim jego piękno i wartość. Również w naszej ojczyźnie podejmowane są liczne inicjatywy w jego obronie, jak choćby zaplanowany na najbliższą niedzielę Narodowy Marsz Życia. Będzie on manifestacją szacunku wobec życia poczętego, przyjęcia tego życia w miłości oraz wyrazem uznania wobec trudu rodzicielstwa, zapewniającego dzieciom możliwość wzrostu i rozwoju.

W nawiązaniu do opublikowanego wczoraj Stanowiska ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej i w związku z toczącą się debatą nad polskim ustawodawstwem, ograniczającym prawo do życia dzieciom nienarodzonym, zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę 14 kwietnia uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego.

Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują jeszcze większą ochroną życia osób nienarodzonych.

Gdańsk, 12 kwietnia 2024r                         Tadeusz Wojda SAC
                                                            Arcybiskup Metropolita Gdański
                                                Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

1. Zmartwychwstały Pan Jezus, ukazując się swoim uczniom i przyjaciołom, dawał im dowody, że żyje. W przeznaczonym na dzisiaj fragmencie Ewangelii słyszymy o jednym z takich spotkań, a na kartach Pisma Świętego można znaleźć więcej takich opisów. W tę trzecią niedzielę Wielkanocy, obchodzoną w naszej ojczyźnie jako Niedzielę Biblijną, inaugurujemy w Polsce Tydzień Biblijny. Pragniemy zachęcić wszystkich Parafian do indywidualnej lektury i medytacji Biblii, by spotkać Pana, który mówi do swojego ludu. Przed Mszą Świętą w dniu dzisiejszym członkowie Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca czytają fragmenty z Dziejów Apostolskich. Przed błogosławieństwem usłyszymy Świadectwo; Co daje mi czytanie Pisma Świętego? A przed kościołem otrzymamy cytaty z Pisma Świętego. Niech będą okazją do domowego przemyślenia: co dziś mówi Pan Jezus do mnie?!

2. Nasi lektorzy młodsi brali wczoraj udział w Mistrzostwach piłki halowej ministrantów i lektorów Archidiecezji Lubelskiej. Trenerem jest Pan Wojciech Gizicki. Nasi lektorzy zajęli I miejsce zdobywając puchar Mistrzów, a nadto zostali ogłoszeni Dawid Pachuta najlepszym bramkarzem, a Franciszek Drozd najlepszym zawodnikiem. Komentował Finał red. Dariusz Szpakowski. Jesteśmy DUMNI z naszej drużyny i Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

3. Dzisiaj przeżywamy też ustanowione przez Sejm RP na pamiątkę rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I święto Chrztu Polski.

4. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o życzliwości i modlitwie.

5. Bóg zapłać za ofiarę bezimienną na kościół 200zł.