Ogłoszenia Duszpasterskie Niedzieli Palmowej 24.03.2024

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.

2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia.

3. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

4. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. W Wielki Piątek wspólną poranną modlitwą Kościoła – jutrznią o godz. 7.00.  W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy Drogą Krzyżową o godz. 17.00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie przez całą noc. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Zapraszamy na godz. 7.00 na jutrznię – poranną modlitwę Kościoła oraz zachęcamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. W kościele od godz. 8.00 do godz. 12.00 co pół godziny będzie odbywać się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. W terenie: Ciecierzyn Północny: 9.00; Ciecierzyn Północny przy posesji Państwa Grytczuk: 9.30; Ciecierzyn Wieś: 10.00; Ciecierzyn Południowy: 10.30; Ciecierzyn Żulin: 11.00; Elizówka: 11.30.

 4. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 18.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

5. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

6. Przypominamy dzieciom o ciągłej możliwości zbierania ziaren z dróg krzyżowych i Mszy Świętych. W ocenie będą brane pod uwagę ilość zebranych ziaren oraz wygląd pudełeczka/ koperty w którą dzieci zbierały ziarenka. Prosimy o podpisanie pudełeczek (imię, nazwisko i wiek) oraz przynoszenie w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Zmartwychwstania do Mszy o godz. 10.30. Po tej Mszy nastąpi rozdanie nagród.